Thursday, February 05, 2015

What's in my Makeup Bag~


Hey!
I had so many request about what's in my makeup bag questions and right now here we are! Actually if you have very fair skin you don't have need to so much makeup on. This makeup bag so basic for me and mostly I use these stuffs. (Makeup bag from Debenhams)

Selam!
Bu aralar çok fazla "makyaj çantanda ne var" sorusu aldığım için bir post hazırladım! Aslında çok açık tenim olduğu için fazla birşey süremiyorum yüzüme. Bu makyaj çantamda da en gerekli olanlar mevcut. (Makyaj çantası Debenhams dan)


You can see 22 pics at total ^.^ Like I said these are basics, some lip and eye products not always but changes in every 3-4 months.

Gördüğünüz gibi toplamda 22 parça ^.^ Dediğim gibi temel olan şeyler var, birkaç göz ve dudak ürünü sık olmasa da 3-4 ayda bir değişebiliyor.


Pure beauty and Gosh CC creams are heaven! Sometimes I use Mac Tinted moisturizer in Light or if I have a bit tann I use Bobbi Brown Tinted moisturizer in Extra Light Tint (Yes! Extra Light is dark for me..) Pure Beauty SPF 30 is enough for me in winter and when it's in summer I use spf 50 from Pure Beauty. Gosh CC creams new in Istanbul. You can find them in Gratis stores. I love this CC cream! So easy to blendable and lightweight and perfect canvas for your skin (if you don't have and blemishes or spots). My blushes form MAC: So sweet so Easy (cream blush) and Rosy Outlook (prolong wear powder blush) Cream blushes stay all day long on my face. Unfortunatelly MAC doesn't have so many colors on cream blushes and they must do something immediately! (If you want I can do review which one you like) Eyelash curler from MAC. This is perfect curler but new ones (which are black) very bad and cheap! -.- I don't have so many eyeshadows but I like this MAC Texture eyeshadow. (I'll do a post for eyeshadows ^.^)

Pure Beauty nin 30 SPF kremine bayılıyorum. Tabiki yeni keşfim Gosh CC kreminede öyle. Bazen Mac in renkli nemlendiricisini kullanıyorum. Yazın Bobbie Brown ın renkli nemlendiricisini kullanmıştım. Elbette en açık renklerini. Ama Bobbi Brown oldukça koyu geliyor.. Mac de birazcık tuzlu.. Pure Beauty i Watsons da Gosh Cc kremi de Gratis te bulabilirsiniz. Mac bende çok var sanırım. So sweet So easy krem allığı çok tatlı bir pembe. Yine Mac in Rosy Outlook allığı da oldukça mat bir gül rengi ve çok doğal. Mac in Texture farı ise zamansız bir rengi var!


On left you can see mini Skin79 BB cream Pink Label! I use it for my under eye circles and it really works. But I must buy a good concealer.. Loreal Skin Perfection Cream is really good base product for me. Nivea Lip Butter is really good under lipstick. MAC lipsticks are Plumful and Brick-o-la are my favorites! Yves Rocher Volume Vertige and Maybelline Falsies Black drama mascaras are good enough but they are not "Dream Mascaras" Tarte Lip surgence in Elite long lasting and never dry on lips. Maybelline Master smokies in Black and Brown are so smooth and easy to blend and Maybelline brow pencil is also so smooth but not easy to use.

Skin79 markasının Pink Label Bb kremini göz altlarım için kullanıyorum. Ama yinede iyi bir kapatıcı almam şart. Loreal in Skin Perfection Kremi oldukça güzel ve bunun için ayrı bir post yapacağım. Nivea Lip butter ruj altı içi ideal bir balm. Mac in rujları Plumful ve Brick-o-la kesinlikle favorilerim! Yves Rocher Volume Vertige ve Maybelline Falsies Black Drama rimelleri harika! Tarte ın lip surgence serisinden Elite i tüm yaz kullandım ve çantamın içinde kalmış aslında kullanmıyorum. Maybelline Master Smokies Siyah ve Kahvesi ile buğulu göz makyajı yapabiliyorsunuz kolayca. Ve kaşlarım için Maybelline nin yumuşacık kalemi hep çantamda. 


All brushes from Real Tecniques (pixiwoo sisters) and Duo Fiber contour brush, Expert face brush, Blush brush, Base shadow brush and Accent brush are my basics!

Bütün fırçalarım Real Tecniques den. Duo Fiber kontür fırçası, Expert yüz fırçası, Allık fırçası, far fırçası ve Accent fırçası favorilerim.


That's it pretty much everything ^.^ Please if you want me to review one of them let me know comment down below.

Hepsi bu kadar ^.^ Herhangi birisinin incelemesini isterseniz lütfen aşağıda yorum olarak belirmeyi unutmayın.

Hope you like it! Thanks for reading ^.^

Umarım beğenmişsinizdir! Okuduğunuz için teşekkürler ^.^
    photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

No comments:

Post a Comment

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy