Tuesday, February 24, 2015

MAC Pro LongWear Blush ~Stay Pretty~Selam!
Bugün sizlerle Mac in Pro LongWear Allık serisinden "Stay Pretty" i tanıtacağım. Rengi aynen fotoğraflarda görüldüğü gibidir (benim laptopumda aynı renktir.) Sadece bu post için swatch olarak denedim. Yüze hiç uygulanmadı ve yorumlarım bileğimde olan rengine göre olacaktır.

Hey!
Today I review Pro LongWear Blush in "Stay Pretty" from MAC. Color is same exactly in photos (I can same colors in my laptop.) Only use for this post as swatch. Never try on face and review based on my wrist.


Kutusu ve gramajı normal allıklarla aynı bir farkı yok. Pro longwear serisindekiler oldukça kalıcı. Ve evet elimde Stay Pretty dışında Rosy Outlook da var ve oda oldukça kalıcı. (bileğimden çıkarırken cidden uğraştım)

Box and net weight are same as Mac's ordinary blushes. Pro Longwears like the names: Long Wear. And I have also Rosy Outlook blush in this series and also it's stay so long (it was hard to get off on my wrist)Rengi gerçekten adı gibi Stay Pretty Şirin Ol/Kal. Aslında Barbie pembesi de diyebiliriz. Beyaz tenlilerde o kadar çok bağıracak bir renk değil ama esmer tenliyseniz renk sizde çok pastel pembesi gibi duracaktır.

Color is like name: Stay Pretty. Actually more like Barbie pink. On fair/light skin not problem about color vibrants but when it's come to brunettes it probably looks like pastel chakly pink.


Kalıcılığı dediğim gibi normal allık serisinden oldukça iyi. Yapısı kremsi yani tebeşir gibi değil.

Stays so long like I said before and better than ordinary ones. Formulation is creamy not chalky.  


Oldukça kremsi bir yapısı var diyebiliriz. İçerisinde sim yok. Satin bir bitirişli de değil. Oldukça mat ve bu yüzden çok doğal duruyor. Fırçayla dozunu rahatlıkla ayarlayabiliyorsunuz ve fırçaya bir kez sürüşte bile rahatça geliyor. Sert değil.

Formulation so creamy. Not has any glitter. Not satin finish. It's quite matte and so it looks like so natural on face. You can control with brush and you can take it on brush in one swipe. Not hard.


Oldukça yakından çektiğim fotoğrafta da görüldüğü gibi sadece bu postta denemek amaçlı kullanıldı. Rengi bana göre olmadığı için elimden çıkarmayı düşünüyorum, elbette bunu blogumu takip ederek öğrenebilirsiniz.

You can see I shoot very closely and only use for this post. Color is not for me and so I want to think give or sell it, of course you can check this out from my blog.


Bilekte duruşu bu şekilde. Mavi alt tonlu diyebileceğimiz bir pembe renk. Aslında çok şirin fakat bu allık benim saç rengime göre değil ya da giyim tarzıma göre. Yapısı, kalıcılığı çok iyi bence ki aynı şekilde Rosy Outlook içinde söyleyebilirim ve ilerleyen zamanda onunla ilgili de bir post hazırlayacağım. Rengi güzel ama bana uymadığı için elimden çıkarmayı planlıyorum. Aslında keşke bu kadar Barbie pembesi gibi olmasaydı...

It's looking like on wrist. It's blue based pink color. Actually it's pretty but it's not suit with my hair and my outfit style. Formulation, lasting so good and it's same for Rosy Outlook too and next days I review Rosy Outlook. "Stay Pretty" so cute blush but not for me and I want to dispose of in next days. Actually I wish color was not like Barbie pink... 

Umarım beğenmişsinizdir ^.^ Okuduğunuz için teşekkürler ^.^

Hope you like it ^.^ Thanks for reading ^.^
    photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

No comments:

Post a Comment

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy