Thursday, February 19, 2015

MAC Casual Colour Lip&Cheek Review ~Selam!
Bugün sizlere Mac in Red Collection serisinden hem dudak hem yanaklar için renklendirici olan "Red Obsessed" in tanıtımını yapacağım:)

Hey!
Today I review of "Red Obsessed" Lip&Cheek Color Casual of Red Collection.


Red Obsessed adı gibi değil. Rengi bildiğin gül rengi. Ama yumuşak bir gül. Yapısı ise oldukça kremsi. Yumuşak. İçinde belli belirsiz altın simler barındırıyor.

Red Obsessed doesn't just like name. Color is soft rose color but not has inside peachness. Formulation is so smooth and creamy. It has goldish glitter inside but not so much noticeable.Krem allıklara göre oldukça küçük. 2.5ml fazlasıyla az benim için.

It too much smaller than cremeblend blushes. 2.5ml is so much little for me.


Gördüğünüz gibi çok yumuşak olduğu için RT duo-fiber kontür fırçasının izleri var. El ile de sürülebiliyor ama ben hijyenik olmadığı için fırçayı tercih ediyorum.

As you can see the RT Duo-fiber contour brush prints on it 'cause of soft&creamy formulation. You can use with your fingers but it's not hygenic and I use brush inside of fingers.


Kokusu mac in rujları gibi vanilyalı. Bu beni hiç rahatsız etmiyor. Ama içinde belli belirsiz sim olması ve az olmasından ötürü sadece yanaklarıma uyguluyorum. Rengi aynen fotoğraflarda görüldüğü gibi.

Scent is just like mac lipsticks vanilla. It doesn't irritate me. However because of has glitter and small packaging I only use for my cheeks. Color is just like same on photos. 


Bu da bilekteki swatchı. Aynen bu şekilde görülüyor. Çok güzel dağıtılıyor. Tüm gün yanaklarınızda duruyor. 

Here is swatch. It seems same on photos. It can blend easily and pretty. It last all day long.

Umarım beğenmişsinizdir ^.^ Okuduğunuz için teşekkürler ^.^

Hope you like it ^.^ Thanks for reading ^.^
    photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

No comments:

Post a Comment

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy