Friday, February 13, 2015

Bay Grey sizi şimdi görecek. ~ Mr. Grey will see you now.Are You Curious? 
Merak ediyor musunuz? 
Herhalde çekimlerine 2012 yi  2013 e bağlandığında başlanılan ve sonunda 2015 13 Şubatta vizyonda can bulan filmin adını duymayan kaldı mı? Kaldıysa hemen söyleyelim Fifty Shades Of Grey yani Grinin Elli Tonu.

Bu kadar ses getiren kitaptan uyarlanan filmin konusu ise şöyle: Anastasia Steele (yani baş kadın karakterimiz) ev arkadaşı hasta olunca onun yerine okul röportajı için gönüllü (!?) olarak Christian Grey (yani çok zengin, yakışıklı ve en en olan baş erkek karakter) ile tanışma şerefine eriyor. Üniversiteli kızımız sonunda masal prensini bulmuşken aslında masal prensinin çok farklı zevkleri (!?) olduğunu keşfediyor. Ne kadar ona istediğini verebilecek güçte olmasa da ona olan aşkı elini kolunu bağlıyor ve bir serüvene atılıyorlar. 

Öncelik olarak hiç bir yerde belirtilmese de (en azından ben görmedim) kesinlikle film ve kitab için +18 uyarısını yapmakta fayda var. Bunun dışında kitapta dominantlık ve itaatkarlık konuları geçtiği için (cinsel içeriği bol olması da cabası) film ne kadar sevgililer gününe özel çıksa da eğer sevgilinizin yanında öpüşme sahnesinde bile utanıyorsanız; bu filmde kesinlikle yer yarılsa da içine girsem diye umut edersiniz. Instagrama sızan kadarına baktığımda film fazlasıyla açık ve kitaba oldukça yakın. Hatta konuşmalar bile neredeyse birebir, hiç değiştirilmemiş. Bunu göze alarak gitmenizi öneririm. Bunun dışında ilk başta kitapta anlatılan karakterleri kafamda canlandırdığımla filmdeki oyuncuları karşılaştırdığımda yadırgasam da oldukça iyi iş çıkardıklarını düşünüyorum. Sonuçta fragman izlenme rekoru kırdı. Film için Beyonce "Crazy in Love" yeniden remix yaptı ve şarkı merakla beklendi. Kısacası film çok ses getirdi. Evet biraz bakış açımız 2015 hatta 2013 ile değişti ve müzik kliplerinde de sık sık gündeme gelen bazen iğrendiren bazen çok banal gelen bazen de çok romantik bulmamızı sağlayan cinsellik artık eskisi kadar tabu değil. Bu filmde cinselliği çok farklı bir boyuta taşıyarak aslında esas konuya ilgi çekiyor: Aşk. Evet her filmin, kitabın, şiirin ve şarkının esas teması değil midir aşk? Ve bir çizgi filmde bile yine hep aynı cümleyi kurmaz mıyız: Aşk herşeye değer diye. 

Hepinize mutlu sevgililer günü geçirmenizi dilerim! 

Happy Valentine's Day! 
    photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

1 comment:

  1. Bende bugün izleyenlerden oldum. Açıkcası o kadar uzun süredir beklememe değmediği kanısına vardım. Olayların üzerinden çok yüzüstü geçilmiş, bilgi verilmeden konudan konuya atlanıyor. Kitabı okumayan biri bence pek bişey anlamaz. Tamam onlarda haklı yani 2 saatten uzun yapamazlardı ve koca kitabı anlatacaklardı ama sanki Twilight bile daha güzel bir uyarlama olmuştu gibime geldi. Umarım 2016'da çıkacağı söylenen Karanlığın Elli Tonu daha başarılı bir uyarlama olur. :))

    ReplyDelete

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy