Wednesday, January 21, 2015

Bio-Oil ReviewHey!
I didn't post for a while because of my problems.. Sorry about that.. I am using about 6 months Bio-Oil for my face. Yes! I don't like moisturizers for bed time and I want to use much lightweight feeling and found this! I have normal to dry skin and this is like a miracle! Absolutely love it! My face is so smooth and soft. Couple of months (after 2) it really has healed my little wrinkles on my forehead. (between my eyebrows mostly) Other thing is smells. It doesn't irritate me because I wear it when I go to bed and of course I am sensitive most of smells.. 
One thing is don't like is packaging.. It is so cheap looking also unuseful. But I solve problem with old ways. 
With this pump applicator I can control how much drops I can use. (4 drops enough for face and neck)

Selam!
Uzun zamandır post yayınlamıyordum ve bunun için özür dilerim.. Yaklaşık 6 aydır Bio-oil i yüzüm için kullanıyorum. Evet! Yatmadan önce sürülen nemlendiricileri pek sevmiyorum böyle vıcık vıcık bir yapısı oluyor ve terletiyor sanki kışın bile. Bende bu ürünü bir reklamda kadının kızının yüzünde oluşan yara için kullandığını söyleyince yüzüme uygulamaya karar verdim! İyi ki de vermişim! Ba-yıl-dım! Yüzüm çok yumuşak ve pürüzsüz. Hatta en önemli etkisi alnımdaki mimik çizgilerimin kaybolması oldu! (çoğunlukla iki kaşım arasındakiler) Çoğu kişi yaşımın 25 olduğuna inanmıyor! O derece ^.^ Belki biraz eksi bir yanı ise kokusu. Lavantalı beni rahatsız etmese de sizi edebilir o yüzden almadan önce kokusuna bakmanızı öneririm. Diğer bir eksisi ise ambalajı.. Çok ucuz ve kullanışsız. Bende eksi yöntemlerle bunu çözdüm ^.^ Sıkmalı aplikatörler çok daha kolay kontrol edebiliyorum (4 damla yeterli oluyor tüm yüz ve boyun için)However on winter it's not enough to have moist but you can use much more drops than usual. It depends on you :)

I've bought The Body Shop Vitamin E Serum-in-oil. Like I said Bio-oil is natural and organic but sometimes (especially in winter) not enough. I hope TBS will work for me!

Fakat kış aylarında daha fazla neme ihtiyaç duyarsam bir iki damla daha fazla kullanıyorum. Bu tamamen size bağlı :)
The Body Shop un E vitaminli yağ serumunu aldım. Dediğim gibi Bio-oil doğal ve organik fakat bazen (özellikle kışın) yeterli olmayabiliyor. Umarım TBS işe yarar!

Hope you like it ^.^ Thanks for reading!

Umarım beğenmişsinizdir ^.^ Okuduğunuz için teşekkürler!
    photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

No comments:

Post a Comment

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy