Tuesday, September 23, 2014

~ Home • HaulHey! 
Long time to haven't post about home style (actually I don't remember about home items..) Anyway this is mine tipical home stuffs which they are so refleshing me. Most of stuffs for my bedroom because I am going to making Youtube Channel! Yayyy! Actually I am thinking youtube channel for a while but I couldn't dare to making youtube channel. I don't know why but most reason is about not trusting myself.. Anyway here is my home stuffs! 

Selam!
Uzun bir zamandır (aslında hiç yapmamış bile olabilirim) ev malzemelerini içeren bir ev alışverişi postu yayınlamadım. Son zamanlarda aldığım tipik beni rahatlatan ev alışverişim bunlar ^.^ bir çok ürün yatak odam için çünkü yakında Youtube Kanalı için çalışmalara başlayacağım! Yuppi! İşin doğrusu bir süredir youtube kanalı açmayı düşünüyordum ama bir türlü cesaret edemedim. Nedenini bilmesem de kendime fazla güvenmediğim için bir kanal açmamış olabilirim.. Neyse işte benim ev malzemelerim!


Pillowcases and linens from English Home. This brand only in Turkey otherwise they told me in that. Super of good quality and %100 cotton. So beautiful and I absolutely love these set!

Nevresim ve yastık kılıfları English Home dan. Eğer bulunduğunuz şehirde veya yakınlarda English Home yoksa internet üzerinden de satışı var ve siparişten sonra 2 gün içerisinde geliyor ^.^ %100 pamuk içerikli süper kaliteli ve çok güzeller. Kesinlikle tavsiye ederim ^.^


I love baking cakes. So I need oven gloves then I bought this ^.^ This is also from English Home. Also %100 cotton and so lovely ^.^ It feels like 50's or 60's kitchen style ^.^ So lovely ^.^ 

Kek yapmaya bayılıyorum. Bu yüzden bir fırın eldiveni almam şart olmuştu. Bu şirini English Home dan almıştım. %100 pamuk ve çok tatlı ^.^ Sanki 50ler veya 60lar da mutfak stilini yansıtıyor ^.^ 


This candle from Yves Rocher. Evidence is signature perfume of Yves Rocher brand. And this candle is Amazing! It smells without burning! Yes, it's true! My bedroom smells fresh beautiful rose scent! So lovely!

Bu mum da Yves Rocher dan. Evidence Yves Rocher ın imza kokusu ve bu mum da bir Harika! Yanmadığı halde kokabiliyor! Gerçekten! Odam taze bir gül kokusuyla kaplı sayesinde! Üstelik "aman mum yanıyor" filan demeden! Bayıldım!


My precious jewelry box! It was gift from my dad my 18th birthday and unique ^.^ It was hand made. I have lots of jewelry and this is just made for me :) I am not sure material of this box but probably it made by clay. 

Değerli mücevher kutum! Babam bana 18. yaş günümde hediye etmişti ve yanılmıyorsam bir eşi daha yok. El yapımı. Bir sürü takısı olan benim gibi biri için ideal :) Tam emin olmamakla birlikte sanırım kilden yapılmış. 


And last one is cupcake/sugar holder ^.^ But I am using as nail polish holder ^.^ Because cupcake holder is my stomach :D Anyway I bought this from supermarket. I love those little cupcakes drawing on it ^.^  Nail polishes from Essie (from left to right) Muchi Muchi, Smokin Hot, Eternal Optimist.

Son olarak kupkek/şeker kabı ^.^ Fakat ben bunu oje kabı olarak kullanıyorum ^.^ Çünkü kek için en iyi saklama kabı midem :D Herneyse bu şirin kabı Migrostan almıştım. Üzerindeki miniş kupkek desenlerine bayıldım ^.^ Ojelerim Essie (soldan sağa) Muchi Muchi, Smokin Hot ve Eternal Optimist.

Done! Hope you like it ^.^

Bitti! Umarım beğenmişsinizdir ^.^
    photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

No comments:

Post a Comment

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy