Friday, August 29, 2014

Make-up Brushes! Real Tecniques, The Balm, Sephora, Ecotools etc.Hey!
All this brushes are mine ^.^ Yes all this brushes very needed to do your makeup. And this are very useful and pratical for me. Actually sometimes a bit hard to do it because of my incompetence but I love them ^.^ Mostly I bought them on internet (Real Tecniques bought from kozmela.com)  one of them is gifted from my friend (sephora sponge tip shadow brush) and I bought Ecotools and The Balm crease brush from Gratis.

Selam!
Bütün bu fırçalar benim ^.^ Benim gibi çok az makyaj yapan biri için bile bu fırçalar gerekli. Oldukça kullanışlı ve temel fırçalar olduğunu söyleyebilirim. İşin doğrusu zaman zaman kullanırken zorlanıyorum çünkü makyaj konusunda çok da iyi değilim özellikle göz makyajında elbette solak olmamın da biraz etkisi var yani bir çok şey ters gelebiliyor :/ Bir çok alışverişimi internetten yapıyorum ki kozmela.com sitesinde RT fırçaları almıştım. Sephora sponge tip shadow fırçası ki sanırım adı bu arkadaşım hediye etti. Ecotools ve the balm fırçalarını da Gratisten almıştım. Bu fırçalardan en nefret ettiğim kesinlikle RT Starter Kit te yer alan Finer Liner fırçası yani görünüm itibariyle eyeliner fırçası. Bana göre en gereksizi işin komik kısmı bununla eyeliner değil baya bildiğimiz afiş başlığı yazılır o derece sinir bozucu hele ki benim gibi anında işini bitirmek isteyenlere göre kesinlikle değil! Eğer Real Tecniques Starter Kit alacaksanız 5 fırçaya değil 4 fırçaya o parayı verdiğinizi bilin. Fakat 4 fırça da gerçekten verdiğiniz parayı hak ediyor elbette ben kozmela.com sitesindeki fiyatlara göre diyorum yoksa oldukça tuzlu :/ Tüm fırçaların içinde favorim elbette The Balm ın Give Crease a Change RT Expert Face Brush ^.^ Bunun dışında Sephora nın Sponge Tip Shadow fırçası da çok başarılı ki ben onu Loreal in gel eyelinerını dağıtmak için kullanıyorum (yazısı için şuraya lütfen) en gereksiz diğer bir fırça ise Ecotoolsun Flat Eyeliner fırçası ki dümdüz küt kesilmiş fırçanın neresinin eyeliner fırçası olduğunu hala anlayamadım... Elbette RT Deluxe Crease fırçası ve Accent fırçası da oldukça kullanışlı. Base Shadow fırçası ise sıradan bir fırça. Brow Brush ise kaş için olduğu kadar bazen farı eyeliner olarak kullanmak için de ideal oluyor ama gel eyeliner için çok kalın bir çizgi olduğunu da söylemeliyim. Ecotoolsun Eyeliner fırçası gel eyeliner için ideal. İnce ve açısı sebebiyle yeni başlayanlar için çok kullanışlı.


From left to right: 4 brushes from Real Tecniques Starter Kit. First one is Deluxe Crease Brush and this is my concealer brush and concealer is means for me BB cream ^.^ Second is Accent brush and I love it so much you can draw your bottom lash line easily with this. Third one is base shadow brush and basic simple brush not any special property. 4. one is brow brush which is angled brush but I use for eyeliner because 5. brush is fine liner brush I think it's is awful! I absolutely hate it! It's so thick and you can't draw eyeliner and can't do any flick! Very disappointing. 6. brush is from Sephora sponge tip shadow brush but I use it smudge my eyeliner like smokey eyes. It's very useful. 7th is Ecotools angled eyeliner brush and you can very clean eyeliner with this brush. It's for beginners. 8th is Ecotools flat eyeliner brush and I still don't know which use for :/ and last one is The Balm Give Crease a Change! brush and this brush is amazing! so soft and so useful love it!From left to right: These three of them from Real Tecniques. Face Expert brush gift from my cousin and sometimes I use for my tinted moisturizer (post will coming soon ^.^) sometimes I use Stippling brush. Actually it depends on my mood ^.^ But I love Blush Brush sooo much! So soft, so useful and I bought it very cheap on kozmela.com of course by a chance ^.^

Hope you like it ^.^

   
    photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

1 comment:

  1. rt starter kit hakkında bu yazıyı okuduğum çok iyi oldu :)

    ReplyDelete

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy