Sunday, August 24, 2014

MAC Well Dressed Blush - RT Blush Brush Review/İncelemeHello Everyone!
Today I show you my new and only blush and blush brush ^.^ Actually I have freckles so I never use blush and because of my fair skin never use bronzer too. But I realize that when you use suitable blush it looks like healthy glow on your face and looks like your make-up is done ^.^ Well I never use a foundation so with tinted moisturizer one coat mascara and tinted lip balm is good for day time, when you use berry lipstick and eyeliner you ready for night time look of course it's for me ^.^

Mac Well Dressed blush is light pink and has satin finish. In everywhere it says no shimmer in it but I say it has tiny little bit shimmer. It's for fair to light skin otherwise you can not be seen on cheeks :/ I like it but one thing is I don't like and this was it can not products on brush when you swipe it. You must be more than once to has products on brush and with this it will be seen. I'm using Real Tecniques Blush Brush and I love this brush so soft. I bought Mac Well Dressed blush in glorika.com and RT Blush Brush in kozmela.com this websites Turkish and only sent countries in Turkey.

Merhaba!
Bugün sizlere sahip olduğum yeni ve tek allığımı gösteriyorum ^.^ Çillerim olduğu için bu zamana kadar hiç allık ve açık tenli olduğumdan da bronzer kullanmamıştım. Hala bronzerım da yok. Fakat bazen allığın hoş görünebildiğini ve sanki makyaj yapmadan da makyaj yapmışcasına hoş bir görüntü verdiğini farkettim. Hiç fondöten kullanmadım sadece renkli nemlendirici ve azıcık rimelle renkli dudak balmıyla günlük makyajımı tamamlıyorum tabi eğer gece ise bu berry renginde bir ruj (yakında postu gelecek) eyeliner ve rimelle makyajımı tamamlıyorum. 
Mac Well Dressed çok açık bir pembe ve satin bitirişli. Açıkçası hemen her blogta bu allık için ışıltı yok denmiş ama içinde azıcık da olsa sim var fakat rahatsız etmiyor. Renginden ötürü beyaz/açık tenlilere göre bir allık yoksa belli bile olmaz :/ Sadece bu allık ile ilgili tek beğenmediğim bir nokta var o da bir kaç kez fırçayla sürmedikçe fırçaya gelmemesi. Ürün yumuşak yapıda olmasına rağmen hemen fırçaya gelmiyor. Bu arada allık fırçam Real Tecniques Blush Brush ve bu fırça bir harika dostum! Fırçanın kılları yumuşacık. Mac Well Dressed kendi sitesinde bittiği için glorika.com adresinden aldım. 7 günde geldi fakat gayet güzel paketlenmiş bir şekilde kargolanmıştı. Sitesinde mac ürünleri alana hediye olduğu yazıyordu hiç değilse mac ürünlerinden bir tester vermelerine bile razıydım ama gelen hediye ürünleri ben normalde gidip bile almam! RT Blush Brush ı diğer RT fırçalarımı almış olduğum ve güvendiğim site olan kozmela.com dan aldım ^.^ Bir parça aldığım ürüne verdikleri testerlar glorika dan aldıklarımdan bin kat daha iyiydi! 
Birebir rengidir. Elbette bilgisayardan bilgisayara fark gösterebilir.

Hope you like my post! Loves ^.^

Umarım yazımı beğenmişsinizdir! Sevgiler ^.^

 


  photo Bloglov_35px_zps9a144105.png  photo Insta_35px_zpsd39241ee.png  photo Twit_35px_zps5f3adfce.png  photo goog_35px_zps05219007.png  photo Pin_35px_zps0f3adf38.png

No comments:

Post a Comment

Link içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.
Link contains comments will not be posted.

Many thanks for your comments, I am very happy for your interest ^.^
If you have a blog I will visit your blog ^.^ If you follow me just let me know, I will follow you back ^.^ You can leave in comment your blog address (Please don't just advertise your blog links, because comments that aren't related to the post will be marked as spams...)

Crocus xo

www.crocusinsun.com
All images and contents © CrocusInSun unless stated otherwise. privacy policy